Serotonina, to hormon produkowany przez mózg, mający bardzo duże znaczenie dla poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka. Odpowiada ona chociażby za odczuwanie apetytu i proces trawienia, regulację ciśnienia krwii i jej krzepnięcia, utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała, proces dojrzewania i menstruację oraz odnowę komórkową organizmu.
Dodatkowo hormon ten jest odpowiedzialny za regulację sfery psychicznej człowieka. Seratonina odpowiada bowiem za nasze samopoczucie psychiczne, regulując czynności ośrodkowego układu nerwowego. Jej brak powoduje apatię, dezorientację, brak skupienia, nadmierną agresję oraz depresję, ciężkie zaburzenia snu i skłonności do obżarstwa (zależność pomiędzy problemami zdrowotnymi a procesami chemicznymi w mózgu nazywa się „syndromem niedoboru serotoniny”).
W oparciu o syntetyczną serotoninę stworzono kilka bardzo znanych oraz niezwykle skutecznych leków przeciw depresji (np. Prosac – bardzo znany w Ameryce).
W związku z tym, że serotonina „spożywana bezpośrednio”, np. w formie tabletek okazała się jednak źle tolerowana przez organizm (wiele tabletek powodowało np. uszkodzenia serca) szybko nasiliły się badania nad stworzeniem środków, które wspomagałyby naturalne wytwarzanie serotoniny przez organizm.
Wiedząc o tym, że jest ona produkowana w mózgu ze specjalnego aminokwasu w efekcie zaczęto produkować środki zawierające tą substancję. Tryptofan (bo o nim tu właśnie mowa) to aminokwas występujący wyłącznie w jedzeniu (ciało ludzkie nie jest w stanie samodzielnie go wytwarzać) i jest on bardzo łatwo (oraz całkowicie bezpiecznie) wchłaniany przez organizm. Dodatkowo z tryptofanu wytwarzana jest także melatonina, która odpowiada za regenerację organizmu i głęboki sen.
Wartym polecenia pożywieniem zawierającym dużo tryptofanu są ziarna zbóź, orzechy, rośliny strączkowe, banany – czyli generalnie pokarm zawierający dużo błonnika.
Najlepszym sposobem zapewnienia sobie w organiźmie odpowiednio wysokiego poziomu tryptofanu jest jednak jego przyjmowanie w formie kapsułek. Pozwala to na odpowiednie dawkowanie (co jest niemożliwe przy spożywaniu zwykłych pokarmów) i nie wymusza odpowiedniej diety.
Tryptofan jest dostępny bez recepty jako suplement diety chociażby w odpowiednich sklepach internetowych.
Zostaw komentarz