Osteoporoza

Osteoporoza to choroba, która głównie charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej. Ma to duży wpływ na osłabienie struktury przestrzennej kości oraz przede wszystkim na potencjalne zwiększenie możliwości złamań. Ubytek masy kostnej u każdego człowieka jest zgodny z procesami fizjologicznymi, jednakże tylko do pewnego stopnia.Chorujesz na osteoporozę? Udaj się do lekarza rodzinnego.

W wieku około 30 lat każdy z nas osiąga tzw. masę szczytową, po której następuje stabilizacja naszych kości, w związku z czym, zachowana zostaje równowaga pomiędzy tworzeniem a niszczeniem kości. Niestety już po 40 roku życia proces tworzenia struktur kostnych u każdego człowieka ulega spowolnieniu i wtedy w dosyć szybkim tempie wzrasta proces destrukcji struktur mineralnych. Nie bez przyczyny osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem”, gdyż początkowo nie daje ona żadnych objawów. Dotyka ona najczęściej kobiety w zaawansowanym wieku, oraz te wkraczające w okres menopauzy.

Przyczyn osteoporozy może być wiele:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • brak wysiłku fizycznego,
  • nadwaga,
  • dieta uboga w produkty zawierające białko oraz wapń,
  • nadmierne spożywanie kawy,
  • długotrwałe unieruchomienie.

Skuteczne zapobieganie osteoporozie związane jest z wczesną diagnostyką choroby, niestety najczęściej wychodzi ona na jaw, przy okazji złamania lub uszkodzenia kości. To, w jakim stopniu jesteśmy narażeni na zgubne działanie osteoporozy, możemy sprawdzić poddając się badaniu densytometrycznemu. Jest to specjalna metoda obrazowania gęstości kości. Jeżeli takowe badanie wykaże u nas skłonności do powstania lub też dalszego rozwoju osteoporozy, musimy rozpocząć leczenie, które oparte będzie na pomocy specjalisty. Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem zapobiegania osteoporozie jest profilaktyka i wyeliminowanie ryzykownych czynników sprzyjających jej powstawaniu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone