W ostatnich latach obserwujemy bardzo duże zainteresowanie masażem i to wszystkimi jego rodzajami. Powodem tego zainteresowania jest dobrodziejstwo jakiego doznaje pacjent dzięki zastosowaniu tego naturalnego w swej istocie czynnika jakim jest masaż. Masaż polega bowiem na mechanicznym pobudzeniu tkanek najczęściej za pomocą rąk, przy użyciu określonych rękoczynów nazywanych metodami. Wyodrębnia się różne rodzaje masaży, między innymi: klasyczny, sportowy, kosmetyczny, segmentarny, limfatyczny i akupresurowy. Wynika to głównie z różnych celów zastosowania masażu, a co za tym idzie – różnych technik i sposobów jego wykonania.
Masaż klasyczny należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, był używany już w starożytności. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie stanowił naturalną technikę leczniczą. W Starożytności masaż był uzupełnieniem obrządków religijnych, a z czasem stał się wykorzystywany w medycynie ludowej. Pierwsze wzmianki o użyciu w poszczególnych jednostkach chorobowych pojawiają się w księgach Hipokratesa, a następnie Celsusa i Galena. W XVI wieku francuski lekarz Ambroże Pare zaobserwował że stosowanie masażu u chorych po operacjach przynosi ulgę. Kolejnym lekarzem interesującym się masażem i naturalnymi metodami leczenia, był Fridrich Hoffman. Na podstawie swoich badań i obserwacji opracowaŁ on program zastosowania masażu w licznych przypadkach chorobowych.
Do rozwoju masażu leczniczego w XIX wieku najbardziej przyczynił się szwedzki lekarz Per Henrik Ling, współautor tzw. szwedzkiej gimnastyki, w zakres której wchodził masaż leczniczy. Prawdziwą szkołę masażu klasycznego powołał do życia holenderski lekarz Johan Mezger. Uważany jest on za autora „masażu naukowego”. Na podstawie swoich badań określił on reguły masażu, a i wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania. Duży udział w rozpowszechnianiu masażu miał polski lekarz Izydor Zabłudowski, kierownik zakładu masażu leczniczego w Berlinie. Dzięki jego publikacjom naukowym masaż był traktowany na równi z innymi działami wiedzy medycznej. Szybki rozwój fizjologii i neurofizjologii przyczynił się di wymyślenia nowych metod masażu, takich jak masaż segmentarny, limfatyczny, łącznotkankowy i okostnowy.
Masaż jest formą oddziaływania na ustrój , za pomocą której wykorzystuje się bodzce mechaniczne, głównie w postaci ucisku na tkanki, w celu wywołania odczynu. Wszystkie sposoby w masażu klasycznym (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, wałkowanie i wyciskanie) stosujemy wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, a mianowicie masujemy:
- kończyny górne – od dłoni do stawu łokciowego, a następnie do stawu ramiennego,
- kończyny dolne – od stopy do stawu kolanowego, a następnie do stawu biodrowego,
- miednicę oraz okolicę krzyżową – w kierunku pachwiny,
- grzbiet – od kręgosłupa na boki a także z dołu do góry w stronę węzłów chłonnych pachowych,
- kark i obręcz barkową – w kierunku węzłów chłonnych podpotylicznych i pachowych,
- głowę i twarz-w kierunku węzłów chłonnych przyusznych,
- szyję – od żuchwy i od ucha do węzłów chłonnych podobojczykowych,
- klatkę piersiową – od mostka na boki do węzłów chłonnych pachowych oraz w górę w kierunku węzłów podobojczykowych.
Węzłów chłonnych nie masuje się. Masaż zawsze wykonuje się na rozebranej części ciała. Pacjenta należy ułożyć wygodnie, tak aby mięśnie miał rozluźnione. Masaż nie powinien sprawiać pacjentowi bólu, winien być wykonywany na granicy bólu z przyjemnością. Pierwsze masaże wykonuje się delikatnie, aby przygotować mięśnie do późniejszych masaży zasadniczych jest to tzw. masażwstępny, czyli przygotowawczy.
Mechanizm działania masażu jest bardzo skomplikowany i można go podzielić na działanie lokalne (miejscowe) i na działanie centralne (ogólne). Działanie lokalne masażu polega na mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki w naczyniah chłonnych. Należy przyjąć ze operowanie przez masażystę poszczególnymi technikami, jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie czy oklepywanie, miejscowo zwiększa przemieszczanie się płynów przez układ naczyniowy. Masażysta stosując te techniki w czasie masażu powoduje tarcie, podczas którego wytwarza się ciepło. Wpływa ono na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie- zwiększa przepływ krwi przez mięśnie przyspieszając dostarczanie substancji odżywczych i równocześnie wydalanie produktów przemiany materii. Masaż powoduje dopływ tlenu do komurek mięśniowych przez co zwiększa przemianę tlenową w mięśniach. W związku z tym szybciej usuwane są produkty rozpadu powstające w czasie pracy mięśni.wzrost przepływu krwi w obwodowych częściach ciała wpływa korzystnie na pracę serca. Masaż nasila przepływ krwi przez nasze ciało, a tym samymi przez nerki, czego dowodem jest zwiększona ilość oddawanego moczu. działanie centralne masażu polega na pobudzeniu układu nerwiwego, który za pomocą odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgowej jest w stanie wpłynąć na wszystkie narządy i układsy naszego organizmu. Masaż przeprowadzany na mięśniach szkieletowych powoduje pobudzenie receptorów, które jest przenoszone jako bodziec poprzez włukna nerwowedośrodkowe do mózgu. podczas masażu docierają do mózgu miliony takich bodźców. Są one korzystne dla kory mózgowej.która jest naczelnym narzędziem sterującymczynnościami wszystkich narządów, a zatem i mięśni. Pobudzenie kory mózgowej powoduje szybsze i bardziej sprawne wykonywanie czynności przez narządy wykonawcze. Jeżeli pobudzenie kory mózgowej trwa zbyt długo, drażnienie komórek przekracza dopuszczalną granicę i rozpoczyna się proces odwrotny, czyli tzw. hamowanie.
Masaż limfatyczny – zastosowanie odpowiednich rękoczynów pozwala na krążenia limfy, przeciwdziałając powstaniu chorób wtwołanych jej zastojem, jak również likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne i chłonne, Metody stosowane w tym rodzaju masażu są podobne do technik klasycznych.
Masaż segmentarnyopiera się na powiązaniach nerwowych, istniejących między pewnymi obszarami skóry, tkanki podskurnej, tkanki mięśniowej,a także naczyniami i narządami wewnętrznymi,unerwionymi z tego samego segmentu rdzenia kręgowego. Techniki stosowane w masażu segmentarnym to techniki klasyczne, oraz dodatkowo kilka technik specjalnych takich jak m. in. chwyt rolowania czy chwyt posuwania.
Masaż punktowy czyli inaczej akupunktura polega na udrażnianiu kanałów energetycznych, poprzez stosowanie różnych form ucisku na punkty, w celu uzyskania efektu profilaktycznego lub terapeutycznego.
Masaż aromaterapeutyczny do masażu stosuje się mieszaniny olejków eterycznych rozpuszczonych w naturalnych olejkach roślinnych. Stosuje się go na całe ciało lub tylko miejscowo.
Oprócz wyszczególnionych, możemy się spodkać jeszcze z wieloma innymi formami masażu. Stosowanych obecnie technik jest tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich. Jednak każdy, kto będzie chciał przekonać się o dużej mocy jaką niesie za sobą masaż, na pewno znajdzie ten najbardziej odpowiedni. Wystarczy więc wpisać w wyszukiwarce Masaż Warszawa, a wyświetlą się Państwu strony z najlepszymi masażystami w Warszawie.
Zostaw komentarz