Udaru słonecznego dostać można nie tylko latem, gdy słońce grzeje najsilniej. Udar słoneczny nazywany jest inaczej udarem cieplnym, a więc nabawić się go można, jeśli jesteśmy zbyt ciepło ubrani, przy wzmożonym wysiłku fizycznym lub gdy przebywamy w bardzo wilgotnym pomieszczeniu, ponieważ w tych warunkach w organizmie człowieka dochodzi do zaburzenia regulacji cieplnej.
Pierwsze objawy udaru słonecznego to wyczerpanie, gorączka, bóle i zawroty głowy. Jeśli do tego w krótkim czasie pojawią się nudności i wymioty, podwyższony puls i ciśnienie możemy zacząć podejrzewać, że mamy do czynienia z udarem słonecznym. Pierwszą domową pomocą w takich przypadkach powinno być stopniowe schładzanie temperatury ciała, zwłaszcza zaleca się niezbyt chłodne okłady na głowę. Taki okład powinien trwać około dziesięciu minut, powtarzając go kilka razy dziennie. Jeśli osoba dotknięta udarem czuje się na siłach może wziąć lekki prysznic lub kąpiel.
Jeśli doszło także do poparzeń promieniami słonecznymi to trzeba takie rany również opatrzyć. Jeśli nie ma w domu środków łagodzących poparzenia można wykorzystać do smarowania jogurt naturalny czy maślankę, kremami z aloesem, a także pamiętać o schładzaniu tych miejsc. Oczywiście istnieje grupa ludzi, która bardziej niż pozostałe są narażone na przegrzanie organizmu. Przede wszystkim małe dzieci i osoby starsze, które są nieodpowiednio ubrane do panujących warunków na dworze. Niemowlęta zazwyczaj ubierane są przez rodziców za ciepło, przeważnie mają na sobie dodatkowe skarpetki i za gruba czapeczkę, podobnie jest w przypadku staruszków. Do grupy ryzyka należą tez osoby z dużą otyłością.
Żeby uniknąć udaru, który może prowadzić do śmierci przede wszystkim należy w upalne dni odpowiednio się ubierać. Lekkie, koniecznie jasne ubranie i kapelusz bądź czapka chroniąca głowę w słoneczne dni to podstawa. Do tego należy używać kremów z wysokim filtrem, by nie doprowadzić do poparzeń słonecznych. W letnie, upalne dni nie powinno się bez ważnego powodu wychodzić z domu, zwłaszcza z dziećmi w godzinach od 11 do 16, ponieważ wtedy słońce grzeje najsilniej. Aby nie doprowadzić do przegrzania trzeba stopniowo schładzać ciało, pić chłodne lecz nie zimne napoje, głównie wody mineralne i zjadać lekkie posiłki, z dużą ilością owoców, które posiadają w sobie dużo wody np. arbuz.
Zostaw komentarz