W końcu przyznałeś się sam przed sobą. Jesteś uzależniony. Dotychczas nie wyobrażałeś sobie dnia bez papierosów. Teraz jednak podjąłeś decyzję i postanowiłeś trzymać się swojego postanowienia. Chcesz rzucić palenie. Obawiasz się jednak, że twoja silna wola może okazać się zbyt słaba, by samemu stawić czoła problemowi.
Proces uwalniania się od nałogu
Zerwanie z nałogiem to proces, który wymaga dużej cierpliwości i kosekwencji. Opinie na temat tego, jakie metody rzucania palenia wybrać, są podzielone. Według jednych powinno ono nastąpić gwałtownie (to trudniejszy wariant), dla innych bardziej skuteczne i zdrowe jest stopniowe uwalnianie się od nikotyny. Tutaj zastosować można zasadę regularnego zmniejszania liczby wypalanych papierosów. Wciąż jednak dostarczać będziesz organizmowi substancji trujących, z drugiej strony mając je ciągle pod ręką, pokusa będzie większa. Innym rozwiązaniem może być nikotynowa terapia zastępcza. Okazuje się jednak, że jej skuteczność stoi pod dużym znakiem zapytania.
Alternatywa dla palenia
Obecnie na rynku jest mnóstwo produktów, które mogą stanowić skład zastępczej terapii nikotynowej. Jednymi z najbardziej popularnych są środki farmakologiczne, takie jak gumy i plastry nikotynowe. Ich działanie polega na tym, że uwalniają one nikotynę, która przez błony śluzowe i skórę dostaje się do krwi. Jej działanie jest niemal natychmiastowe, uaktywnia się po kilku sekundach. Gumy żuje się co kilka godzin, plaster wystarcza jeden na dzień. Tym samym głód nikotynowy jest zaspokajany, do głosu nie dochodzą objawy odstawienia, takie jak rozdrażnienie, zdenerwowanie, brak koncentracji. Nikotyna dostarczana jest jednak w mniejszych dawkach niż w papierosach, z czasem też jej dzienne zapotrzebowanie się zmniejsza.
Placebo czy recepta na rzucenie palenia
Reklamy produktów przekonują cię, że kiedy zaopatrzysz się w te środki, rzucenie palenia będzie proste. Wydaje się więc, że dzięki nim odeprzesz pokusę sięgnięcia po papierosa. Przyzwyczaisz się zatem do życia bez niego, pokonasz nawyk, codzienne rytuały staną ci się obce. Z czasem zrezygnujesz też z terapii zastępczej. Czy faktycznie zapewnią ci to gumy i plastry nikotynowe?
Zastępcza terapia nikotynowa nie jest efektywna
Miło byłoby wierzyć w zapewnienia speców od marketingu. Ich zdanie na temat produktów nikotynowych nie jest jednak zgodne z opinią specjalistów, naukowców z Harvard School of Public Health i Uniwersytetu w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Dowiedli oni, że gumy i plastry nikotynowe nie wpływają na proces rzucania palenia, ani na wytrwałość w niepaleniu. Droga do skończenia z nałogiem jest taka sama, jak bez żadnych wspomagaczy, tyle że bardziej kosztowna. Naukowcy po zbadaniu ok. 800 osób, które przeszły przez udrękę rzucania palenia, doszli do wniosku, że ci, którzy korzystali z terapii zastępczej, nie odnieśli większych sukcesów niż ci, którzy liczyli tylko na siebie, ewentualnie wsparcie znajdowali w sesjach terapeutycznych.
Zostaw komentarz