Nieprzyjemną i uciążliwą chorobą jest rwa kulszowa, zwana inaczej ischialgią. Dolegliwość ta związana jest z uciskaniem na nerwy rdzeniowe, będące łącznie nerwem kulszowym, czyli największym nerwem obwodowym w organizmie.
Przyczyną rwy kulszowej w głównej mierze jest dyskopatia kręgosłupa w określonym rejonie. Rzadziej do choroby prowadzą stany zapalne, cukrzyca lub nowotwór. Rwa kulszowa objawia się niespodziewanym bólem w rejonie lędźwi. Silne odczucie bólu, promieniuje w dolnej części ciała, od pośladka po stopy. Człowiek z tym schorzeniem czuje się osłabiony i zdrętwiały.
Najwygodniejszą pozycją jest wówczas leżenie. Rwa kulszowa powoduje także trudności w poruszaniu się, zwłaszcza w schylaniu. Mogą wystąpić także problemy z prostowaniem stopy i palców. Najbardziej uciążliwa jest dysfunkcja zwieraczy pęcherza moczowego oraz odbytu. Pacjent nie odczuwa potrzeby wypróżniana się. Silny ból kończyn w trakcie podnoszenia ich może występować w obu kierunkach. Objawy najczęściej ustępują same. Utrzymywać się mogą do 6 tygodni. Przyjmować w tym czasie należy środki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Potrzebny jest również wypoczynek i rehabilitacja. W przypadku zbyt uciążliwych i długotrwałych objawów należy zwrócić się do neurologa w celu skierowania na operację.
Diagnozowanie rwy kulszowej należy zacząć od ustalenie miejsca bólu. Istotne jest także jego nasilenie i okres trwania. Po zebraniu wywiadu można będzie wykluczyć znacznie poważniejsze choroby jak nowotwór czy infekcje. Rwa kulszowa związana jest często z naciągnięciem mięśni lub dyskopatią. Nabawić się jej można podczas zwiększonej aktywności fizycznej. Lekarze sprawdzają odruchy kolanowe oraz oceniają poziom uszkodzenia korzeni nerwowych. Po wykonaniu zdjęć RTG lekarz może stwierdzić stopień zaawansowania choroby oraz ewentualne wystąpienie złamań lub przemieszczeń kości kręgosłupa. Jeszcze bardziej dokładne jest badanie tomografii komputerowej. Na przeszywający ból, powodowany właśnie przez rwę kulszową, skarży się coraz większa część społeczeństwa. Wiek, płeć oraz aktywność fizyczna nie są w tym wypadku decydujące. Lekarze zwracają uwagę na zbyt często chodzenie na wysokich obcasach oraz nagłe skoki wagi ciała.
Zostaw komentarz