Sektorowi nieruchomości komercyjnych najtrudniej dojść do równowagi po pandemii. W dużych miastach w Polsce przybywa pustych powierzchni biurowych. W ostatnich latach podaż tego typu zabudowy była wysoka i jak się okazało, znacznie przegoniła popyt. W latach 2017-2022 oferta lokali na komercyjnym rynku najmu rosła średnio o 6% w skali rok do roku.
Podaż nieruchomości komercyjnych powoli hamuje
Polski Instytut Ekonomiczny, opierając się na informacjach zebranych przez Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych, podaje, że wzrost podaży w sektorze najmu biur spowolniła dopiero w 2023 roku i obecnie wynosi około 13 milionów metrów kwadratowych. Przez ostatnie 5 lat podaż rosła na poziomie 6% rok do roku, a obecnie utrzymuje się na poziomie 2%. Na tendencję tę wpływa nie tylko spadek zainteresowania tego rodzaju lokalami. Wzrost kosztów inwestycji budowlanych wyhamował część przedsięwzięć planowanych na rok 2023 i 2024.
Wszystko wskazuje na to, że szczyt podaży powierzchni biurowej już za nami i odnotowano go w 2017 roku. Od tego momentu analitycy obserwują rokroczny spadek nowych nieruchomości w tym segmencie. Na najważniejszych rynkach podaż biur ostatni raz przekroczyła 1,5 miliona metrów kwadratowych w 2019 roku. Przez ostatnie dwa lata, czyli w 2022 i 2023 razem wybudowano mniej nieruchomości o charakterze biurowym niż w 2017 roku. Analitycy zwracają uwagę, że na coraz niższą aktywność inwestycyjną w tej części rynku mogą działać wysokie stopy procentowe.
Z danych, o których wspomina PIE, wynika, że w stolicy w 2023 oddano do eksploatacji około 61 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. To najniższy wynik podaży od 2010 roku. W poprzednich latach oferta powiększała się na tyle szybko, że na sporą część nieruchomości zabrakło chętnych.
Będzie więcej pustostanów?
Popyt w segmencie najmu biur dodatkowo ogranicza rosnąca popularność pracy zdalnej. Mimo że w Polsce pracowników zdalnych jest dwa razy mniej niż średnio w Europie, model ten próbuje wprowadzać coraz więcej krajowych firm. Badanie przeprowadzone przez PIE potwierdza, że w 2023 aż 33% przedsiębiorstw wprowadziło pracę zdalną lub hybrydową. Do największych plusów tego rozwiązania należą właśnie oszczędności związane z najmem biura.
W marcu 2024 na ośmiu największych rynkach regionalnych, nie licząc Warszawy, do wynajęcia od zaraz było 1,2 miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Oznacza to, że poziom pustostanów utrzymuje się w okolicach 18%. W 2019 wartość ta zatrzymywała się na 9%. W ciągu ostatnich pięciu lat wolnych biur znacząco przybyło. Jaki to ma wpływ na ich ceny? Stawki w sektorze najmu komercyjnego w II kwartale 2024 były o 18% wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach 2022. Jednak w ujęciu rocznym ceny biur spadły o około 1%.
Zostaw komentarz