Choroby

Strona główna » Choroby

Toksoplazmoza – choroba odzwierzęca

Toksoplazmoza to dość powszechna choroba, która występuje u ludzi oraz zwierząt. Jej przyczyną jest zarażenie pierwotniakiem rodzaju Toxoplasma gondii. Przenoszona jest najczęściej przez koty domowe, które w przypadku toksoplazmozy są żywicielem ostatecznym. Natomiast ludzie, inne ssaki i ptaki mogą żywicielem pośrednim.

Choroba Wilsona

Choroba Wilsona to zwyrodnienie wątrobowo- soczewkowate, które jest uwarunkowane genetycznie. Powoduje ją mutacja genu, który jest odpowiedzialny za białko biorące udział w metabolizmie miedzi.

Chłoniak skóry

Chłoniak jest jednym z rodzajów chorób nowotworowych. Zmiany chorobotwórcze można dostrzec na skórze, stąd nazwa – chłoniak skóry. Najczęściej występuje ziarniniak grzybiasty. Komórki rakowe atakują układ chłonny, co grozi przerzutami do innych narządów. Ponadto upośledza mechanizmy obronne organizmu. Życie może uratować wykrycie chłoniaka we wczesnym stadium. Ten rodzaj choroby nowotworowej leczony jest przez dermatologów.

Mioklonie

Zasypiasz, a nagle coś podrywa cię na równe nogi? Dolegliwość pojawia się od czasu do czasu. Możliwe zatem, że cierpisz na mioklonie. Kojarzone są one przede wszystkim z chorobami na tle nerwowym. Niekiedy mioklonie mylone są z tikami ruchowymi oraz padaczką.

Odra w natarciu

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje – Europę zalewa odra. Odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań. Co więcej należy być szczególnie ostrożnym i nie bagatelizować objawów choroby, gdyż może mieć ona nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc, z języka łacińskiego – pneumonia, to jedna z poważniejszych i dość powszechnych chorób. Wynika ona ze stanu zapalnego miąższu płucnego. Największym zagrożeniem zapalenie płuc jest dla dzieci poniżej piątego roku życia.Statystki podają, że to właśnie na tę chorobę najczęściej umierają dzieci w tym przedziale wiekowym.

Niedoczynność tarczycy

Dość powszechną w XXI wieku chorobą, związaną z zaburzeniami hormonalnymi jest niedoczynność tarczycy. Dotyka ona nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Powodowana jest brakiem właściwej ilości hormonów tarczycy i prowadzi do znacznego zwolnienia procesów metabolicznych. Ryzyko zachorowań jest pięciokrotnie wyższe u kobiet niż mężczyzn oraz wzrasta wraz z wiekiem.

Rwa kulszowa

Nieprzyjemną i uciążliwą chorobą jest rwa kulszowa, zwana inaczej ischialgią. Dolegliwość ta związana jest z uciskaniem na nerwy rdzeniowe, będące łącznie nerwem kulszowym, czyli największym nerwem obwodowym w organizmie.

Choroba depresyjno-maniakalna

Choroba depresyjno-maniakalna, zwana także Chorobą Afektywną Dwubiegunową (ChAD), jest jedną z najstarszych chorób znanych człowiekowi. Jest to choroba bardzo ciężka i wyniszczająca dla samego chorego, ale i dla bliskich. Charakteryzuje się przeplatanymi mieszanymi skrajnymi uczuciami, od depresji, czyli całkowitego spadku i utraty energii, do euforii, kiedy chorego przepełnia nadmiar energii.

  • 1
  • 2
  • 6