Anemia (niedokrwistość)

Anemia (niedokrwistość) jest chorobą związaną z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu i budowie hemoglobiny i czerwonych krwinek krwi (erytrocytów). Wyróżnia się trzy przyczyny powstania niedokrwistości.

Chorujesz na anemię? Udaj się do lekarza rodzinnego.

Pierwszą z nich jest znaczny niedobór erytrocytów spowodowany głównie niedoborem pierwiastków i witamin. Do najważniejszych pierwiastków krwiotwórczych należą głównie żelazo, kwas foliowy, witamina B12 i miedź. Dlatego dla osób, u których anemia jest wynikiem braku tych składników, proponuje się dietę złożoną z czerwonego mięsa, dużej ilości warzyw i owoców takich jak szpinak, porzeczki, banany, morele, drożdży, sera, tłustych ryb np. tuńczyk, łosoś. Osoby takie musza również prowadzić higieniczny tryb życia, unikać stresu i uprawiać umiarkowany wysiłek fizyczny. Należy też unikać takich składników pożywienia, które zmniejszają wchłanianie wskazanych pierwiastków lub też je niszczą. Do takich należą kawa, alkohol, czarna herbata, cukier oraz antybiotyki.

Kolejna przyczyna anemii związana jest z krótszym życiem erytrocytów spowodowanym m.in. zaburzeniami genetycznymi, chorobami zakaźnymi i autoimmunologicznymi oraz spożywaniem leków.

Ostatnią przyczyną niedokrwistości jest utrata znacznej ilości krwi np. w wypadkach czy przy operacjach. Osoby cierpiące na niedokrwistość wyróżnia bladość skóry – jedna z teorii głosi, że „wampiry” były w rzeczywistości osobami cierpiącymi na anemię.

Do najczęstszych objawów anemii należą przede wszystkim zawroty głowy, ogólne osłabienie, problemy z koncentracją i mniejsza wytrzymałość organizmu. Osoby cierpiące na anemię nie powinny się zbytnio przemęczać tym bardziej, że ich organizm jest bardziej podatny na różnorodne infekcje czy też skłonność do siniaków. Mają też niskie ciśnienie krwi.

W celu zdiagnozowania choroby należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, którzy da skierowanie na badania krwi. Te wykażą jak poważna jest choroba, dzięki czemu lekarz będzie mógł dobrać odpowiednie leki. Leczenie anemii może trwać nawet pół roku, po czym nawet jeśli wyniki morfologii są prawidłowe, przez jeszcze kilka miesięcy należy przyjmować żelazo, aby stworzyć jego zapas.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone