Bąblowica to jedna z chorób pasożytniczych, którą wywołują tasiemce jedno lub wielojamowe. Nosicielami tej choroby są zwierzęta mięsożerne, czyli wilki, lisy, psy i koty. Człowiek i inne zwierzęta mogą zarazić się bąblowicą poprzez kontakt z samym nosicielem jak i z rzeczami, z którymi stykał się nosiciel.
Dzieje się tak, ponieważ bąblowiec zostawia swoje jaja w miejscach, gdzie bywał nosiciel. Jaja bąblowicy znajdują się na sierści, w odchodach i w języku chorego zwierzęcia, więc można zarazić się, gdy pies nas poliże, zjemy nieumyte owoce zwłaszcza leśne i warzywa, będziemy pili nieprzegotowaną wodę niewiadomego pochodzenia.
Bąblowica, czyli torbielowatość u człowieka rozwija się głównie w wątrobie. Pierwsze objawy zarażenia mogą dać znać o sobie dopiero po nawet dwudziestu latach od kontaktu z nosicielem. Po zagnieżdżeniu się w wątrobie pasożyt poprzez układ krwionośny i drogi żółciowe rozprzestrzenia się na kolejne organy. W wątrobie tworzą się właśnie torbiele, które są często mylone z nowotworem. Rozpoznanie zaczyna się od przeprowadzenia badań krwi, dzięki którym ustala się czy w organizmie faktycznie rozwija się tasiemiec. Kolejne badania to USG, prześwietlenie lub tomografia komputerowa. W ten sposób można dowiedzieć się, jaki obszar ludzkiego ciała zaatakowała już choroba. Pobiera się też wycinki wątroby do badań.
Leczenie bąblowicy jest bardzo żmudne. W najpoważniejszych przypadkach konieczny jest przeszczep wątroby. Metodą leczenia są też zabiegi chirurgiczne polegające na wycinaniu torbieli, nakłuwaniu torbieli i wstrzykiwaniu do nich leku pasożytobójczego lub nawet chemioterapii. W Polsce ta choroba występuje dosyć rzadko, należy do chorób marginalnych, w całej Europie w ostatnich latach stwierdzono kilkadziesiąt przypadków zarażenia bąblowicą. Zarazić się nią można głównie w krajach Ameryki Południowej i Afryki.
Aby uniknąć tej śmiertelnej choroby wystarczy przestrzegać kilku zasad:
-
nie dotykać obcych zwierząt,
-
myć przed zjedzeniem owoce i warzywa,
-
często myć ręce,
-
nie pić wody bezpośrednio z jeziora czy rzeki,
-
nie jeść nieprzebadanego mięsa szczególnie nieprzetworzonego.
Zostaw komentarz