Bulimia jest chorobą związaną z chorobliwym objadaniem się, na którą cierpią głownie kobiety. Przyczyną bulimii są różnego rodzaju zaburzenia społeczno-psychiczne pomiędzy chorym a jego otoczeniem. Może być wynikiem niskiej samooceny i trudnościami w nawiązywania kontaktów. Bulimia może być również następstwem przebytych chorób (nerwica, depresja) lub ciężkich przeżyć takich jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy. Odkryto również, ze jedna z przyczyn bulimii ma podłoże neurologiczne i jest związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem ośrodka sytości umiejscowionego w mózgu.Chorujesz na bulimię? Udaj się do lekarza specjalisty.
Bulimia objawia się niekontrolowanymi napadami obżarstwa, podczas których chory spożywa ogromne ilości pożywienia (często nie czując sytości). Następnie chory, głównie z powodu obawy przed nadmiernym zwiększeniem masy ciała, wywołuje wymioty (często przy użyciu silnych środków przeczyszczających) lub stosuje długotrwałe głodówki bądź intensywne ćwiczenia fizyczne. Życie chorego skupia się na napadach obżarstwa i usuwaniu jego skutków.
Nieleczona bulimia doprowadza do poważnego osłabienia narządów takich jak serce, wątroba i żołądek. Częste wywoływanie wymiotów podrażnia układ pokarmowy i może doprowadzić do perforacji przełyku. Osoby chore często cierpią na niedobory witamin i pierwiastków odżywczych. Mają zaburzone cykle hormonalne. Dochodzi również do uzależnienia od środków przeczyszczających i moczopędnych. Bulimię, tak jak w przypadku innych chorób związanych z zaburzeniem łaknienia, leczy się psychoterapią.
Zostaw komentarz