Jaskra

Jaskra jest podstępną chorobą, w związku z czym jej skuteczne leczenie bądź zahamowanie jej dalszego rozwoju jest wielkim wyzwaniem dla lekarzy.Chorujesz na jaskrę? Udaj się do okulisty.

Przyczyną powstania jaskry jest nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Dochodzi do niego wówczas, gdy wodnista ciecz, która ma za zadanie odżywiać oko oraz zachować właściwe ciśnienie śródgałkowe, i która u zdrowego człowieka samoistnie znajduje ujście, zostaje w oku zatrzymana. Powoduje ona stopniowy wzrost ciśnienia oka, co w rezultacie nieodwracalnie uszkadza nerw. Naukowcy twierdzą, iż nie jest to jedyna przyczyna występowania choroby. Narażone na nią są także osoby z miażdżycą, hiperlipidemią oraz krótkowzrocznością – powyżej 4 dioptrii.

Wyróżniamy trzy główne typy jaskry:

  • pierwotną,
  • wtórną,
  • wrodzoną.

W jaki sposób możemy zorientować się, że atakuje nas ta podstępna choroba? Jedynym niepokojącym sygnałem, jaki możemy zauważyć jest stopniowa utrata pola widzenia, co niekoniecznie ludzie odbierają jako stan chorobowy. Kiedy u chorego dojdzie do całkowitego uszkodzenia nerwu, jest to już ostatnie stadium przed częściową, bądź całkowitą ślepotą. Jak zabezpieczyć się i zapobiegać takiej perspektywie? Najważniejsze jest systematyczne kontrolowanie swojego stanu zdrowia, oraz okresowe badanie okulistyczne polegające na zmierzeniu ciśnienia śródgałkowego, ocenie tarczy nerwu wzrokowego, oraz gonioskopii, która sprawdzi kąt przesączania gałki ocznej.

Jeżeli przytrafi nam się ta przykra dolegliwość lekarze starają się zahamować lub złagodzić chorobę za pomocą środków farmakologicznych bądź też operacyjnie. Nie zapominajmy jednak o profilaktyce, bo tylko co dziesiąty Polak zdaje sobie sprawę, iż ma jaskrę.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone