Zasypiasz, a nagle coś podrywa cię na równe nogi? Dolegliwość pojawia się od czasu do czasu. Możliwe zatem, że cierpisz na mioklonie. Kojarzone są one przede wszystkim z chorobami na tle nerwowym. Niekiedy mioklonie mylone są z tikami ruchowymi oraz padaczką.
Zrywy mięśniowe określane są mianem mioklonii. Powstają w różnych miejscach ludzkiego organizmu, np. w rdzeniu kręgowym, pieniu mózgowym i korze mózgu. Dolegliwość ta wiąże się z krótkimi kurczami pojedynczego mięśnia lub grupy mięśniowej. Określa się to również jako szarpnięcia mięśniowe. Odczuwalne są najczęściej w trakcie snu.
Mioklonie powstawać mogą również w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Wyróżnia się kilka rodzajów mioklonii. Pierwsze – patologiczne – związane są z różnymi chorobami. Leczone są objawowo z zastosowywaniem środków farmakologicznych. Mioklonie mogą pojawić się również jako powikłanie zakażenia wirusowego.
Kolejnym rodzajem są mioklonie rdzeniowe. Powstają one w unerwionych partiach mięśni przy rdzeniu kręgowym. Wywoływane są przez guzy, zapalenia lub urazy. Można je wyleczyć, stosując klonazepam.
Natomiast mioklonie hypnagogiczne dotyczą problemów ze snem. Powiązane są z momentem przejścia ze stanu czuwania do zapadnięcia w sen. Zaburzenie to nie jest poddawane leczeniu. Wynika z nadmiaru sytuacji stresowych i bezsenności.
Diagnostyka mioklonii jest dość trudna. Sam wywiad środowiskowy to zbyt mało, by lekarz mógł wydać konkretną opinię. Bardzo przydatne przy badaniach będą obserwacje bliskich oraz nagrania multimedialne. Mioklonie mogą powodować niektóre leki, np.
- penicyliny,
- określone antydepresanty,
- gabapentyna,
- środki przeciwpadaczkowe.
Wykluczenie i zbadanie wszystkich ewentualności pozwoli znaleźć rozwiązanie na uciążliwe zaburzenia.
Zostaw komentarz