Mukowiscydoza to choroba układu oddechowego i pokarmowego polegająca na nadprodukcji przez gruczoły wydzielin. W organizmie osoby chorej pojawia się zbyt dużo śluzu,
Ludzie dotknięci tą chorobą nie są w stanie bez leków i specjalnego oklepywania pozbywać się nadmiaru tego śluzu. Mukowiscydoza to jedna z najpopularniejszych chorób genetycznych dotykająca głównie europejczyków. Coraz większy rozwój medycyny pozwala chorym na coraz dłuższe życie w coraz lepszym komforcie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu chorzy nie dożywali dorosłości. Rozpoznanie tej choroby dzięki badaniom genetycznym także jest prostsze, dzięki czemu można szybko rozpocząć leczenie.
Pierwsze objawy mukowiscydozy to:
- przewlekłe choroby płuc i oskrzeli,
- notoryczny przewlekły i napadowy kaszel,
- zapalenie zatok przynosowych,
- nierzadko plucie krwią,
- zapalenie trzustki,
- wzdęty brzuch,
- pałeczkowate palce,
- niski przyrost masy ciała i powolny wzrost u niemowląt i dzieci,
- przedłużająca się żółtaczka fizjologiczna,
- objawy zespołu złego wchłaniania.
Aby zdiagnozować tę chorobę wystarczy jeden z powyższych objawów, a do tego należy zrobić zdjęcie rentgenowskie płuc, które pokaże zmiany w płucach. Inne badania potwierdzające tę chorobę to próba potowa, ponieważ chorzy wydzielają pot o podwyższonym stężeniu jonów sodu i chloru, bada się też stolec. W związku z tym, że jest to choroba genetyczna można leczyć tylko jej objawy.
Leczenie mukowiscydozy można podzielić na dwie fazy, na leczenie objawów układu pokarmowego i oddechowego. Aby leczyć powikłania oddechowe podaje się choremu antybiotyki, zaleca się inhalacje i oklepywanie, uprawianie sportu i fizykoterapię. W skrajnych przypadkach dochodzi do przeszczepu płuc. Aby leczyć powikłania w układzie pokarmowym stosuje się dietę wysokokaloryczną i witaminową, ponieważ śluz uniemożliwia dobre przyswajanie pokarmów. Często u chorych występuje niedożywienie, dlatego odpowiednia dieta jest podstawą leczenia.
Nieleczona mukowiscydoza prowadzi oczywiście do śmierci, ale powoduje też szereg innych powikłań. Może dojść do niepłodności, cukrzycy, marskości wątroby, niewydolności serca. W Polsce comiesięczny koszt leczenia jednego chorego przekracza 3 tys. złotych.
Zostaw komentarz