Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje – Europę zalewa odra. Odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań. Co więcej należy być szczególnie ostrożnym i nie bagatelizować objawów choroby, gdyż może mieć ona nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia.
W pierwszym półroczu bieżącego roku odra wywołała wiele niepokoju. Tym bardziej, że jednym z priorytetów WHO jest całkowite wyeliminowanie odry z życia społecznego do 2015 roku. Miałoby się to stać dzięki wzmożonej akcji szczepień.
Teraz wydaje się to jednak odległa perspektywa. Od początku 2011 roku do lipca w Europie Zachodniej odnotowano aż 26 tys. przypadków zachorowań na odrę. W rzeczywistości mogło być ich zdecydowanie więcej. Odra jest bowiem chorobą wysoce zaraźliwą.
Cechuje się:
- wysoką gorączką utrzymującą się ok. 5 dni,
- bólem gardła,
- nieżytem błony śluzowej nosa i spojówek,
- wysypką zaczynającą się od policzków czoła i okolic uszu, z czasem pokrywającą całe ciało.
- uporczywym, suchym kaszlem,
- biało-niebieskimi plamkami na wewnętrznej stronie policzków w okolicach dolnych zębów trzonowych.
Bez wątpienia to przypadłość, którą szybko należy skonsultować z lekarzem. W innym przypadku, nieleczona odra może prowadzić do innych chorób, niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia.Komplikacje nie muszą pojawić się od razu. Kłopoty ze zdrowiem spowodowane źle przebytą odrą, mogą uaktywnic się nawet po kilku latach. Aby przebieg odry był jak najbardziej łagodny nalezy podawać choremu witaminę A.
Powikłania, do których może prowadzić odra to:
- zapalenie ucha,
- zapalenie spojówek,
- zapalenie krtani,
- zapalenie płuc,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- w ekstremalnych przypadkach nawet zapalenie mózgu.
Odrę najczęściej przechodzi się w wieku dziecięcym. Sa na nią narażone głównie osoby do 30 roku życia, niewykluczone jest jednak zarażenie się w późniejszym wieku. Wirus uaktywnia się zazwyczaj wiosną.
Zostaw komentarz