Żółtaczkę w środowisku medycznym uznaje się za objaw chorobowy. Charakteryzuje ją przede wszystkim silne zażółcenie błon śluzowych, twarzy, oraz białkówki oka.Chorujesz na żółtaczkę? Udaj się do lekarza chorób zakaźnych.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest znaczny wzrost bilirubiny w krwiobiegu człowieka. Powstaje ona na zasadzie rozpadu czerwonych krwinek krwi i jest barwnikiem wchodzącym w skład żółci. U zdrowego człowieka bilirubina odprowadzana jest z organizmu za pomocą wątroby. Jednak jeżeli jej stężenie wzrasta, rozpoczynają się problemy, gdyż nadmiar bilirubiny odkłada się w tkankach oraz surowicy krwi powodując żółty kolor skóry. Inną przyczyną niewydolności funkcjonowania wątroby może być jej uszkodzenie, bądź blokada dróg żółciowych.
Wyróżniamy trzy rodzaje wirusowego zapalenia wątroby: A, B oraz C. Pierwszy rodzaj nazywany jest często „żółtaczką pokarmową”, gdyż zakażenie następuje najczęściej na tej właśnie drodze. Rodzaj B rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zarażoną krwią, w trakcie porodu oraz za pośrednictwem kontaktów seksualnych. Do zarażenia żółtaczką typu C również dochodzi przez kontakt z krwią chorego. Bardzo często dotyka to osoby dializowane oraz poddawane zabiegom chirurgicznym.
Jeżeli zauważymy u siebie objawy żółtaczki, jak najszybciej należy udać się do lekarza w celu wykonania dokładnych badań, takich jak: usg jamy brzusznej, szczegółowe badanie krwi, poziom stężenia bilirubiny, badanie moczu oraz próby wątrobowe. Indywidualne wyniki badań chorego zadecydują o sposobie leczenia.
Zostaw komentarz