Zdrowym, żyjącym w stałym związku kobietom lekarze ginekolodzy polecają, jako najskuteczniejsza metodę antykoncepcyjną, stosowanie terapii hormonalnej.
Do wyboru są plastry antykoncepcyjne, pigułki, iniekcja (zastrzyki hormonalne), implanty wszczepiane pod skórę. Ale nie ma idealnego dla wszystkich kobiet sposobu na zapobieganie ciąży. Nie każda z tych metod jest odpowiednia dla kobiety pod względem zdrowotnym. Odpowiednie środki antykoncepcyjne dobierze lekarz biorąc pod uwagę wiek, stan zdrowia kobiety i to, czy już rodziła.
W Polsce najpopularniejsze są pigułki antykoncepcyjne. Ta metoda zapobiegania ciąży proponowana jest już nastolatkom. Oprócz tego, ze pigułka zapobiega ciąży to również łagodzi bóle miesiączkowe, reguluje długość cyklu, krwawienia stają się mniej obfite, dlatego jest stosowana w leczeniu, a nie tylko w chronieniu przed niechcianą ciążą. Jak zawsze w przypadku leków, a szczególnie hormonalnych, pojawia się wiele głosów mówiących o złym wpływie antykoncepcji na zdrowie kobiety. Pierwsze pigułki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych i szybko zdobyły rynek europejski, więc skoro lek jest na rynku pół wieku nie może być tak groźny dla kobiet jak uważają jego przeciwnicy.
Oczywiście źle dobrana pigułka może powodować skutki uboczne, a zwłaszcza niechciane przez kobiety tycie. Niektóre panie podczas stosowania tej metody odczuwają spadek popędu seksualnego, mogą być bardziej drażliwe na światło, zmniejsza się nawilżenie pochwy (pigułka hamuje jajeczkowanie i zagęszcza śluz w szyjce macicy tak, że plemniki nie mogą przedostać się do jajowodów), szybciej przetłuszczają się włosy, mówi się, że kobiety stosujące hormony częściej chorują na raka. Jednak kobiety stosujące pigułkę na pewno częściej niż inne odwiedzają lekarza ginekologa, który przepisuje im pigułki, przez co są regularnie badane i wszelkie nieprawidłowości w ich organizmach są dość wcześnie wychwytywane.
Na pewno prawdą jest, że nawet kilkugodzinne spóźnienie się z zażyciem pigułki antykoncepcyjnej może spowodować zajście w ciążę. Leki mogą też przestać działać, jeśli kobieta zachoruje i ma osłabioną odporność. Lepiej dodatkowo się zabezpieczyć podczas przyjmowania antybiotyków. Nadużywanie alkoholu i zmiana klimaty tez mają wpływ na działanie leków hormonalnych. Prawda jest też to, że w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek wzrasta szansa na zajście w ciążę mnogą.
Kolejne mity narastają wokół przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych przez kobiety karmiące piersią. Hormony polecane dla pań, które karmią mają inne stężenie i są bezpieczne dla niemowlęcia. Jednak branie pigułek wymaga samodyscypliny, co w przypadku opieki nad małym dzieckiem nie jest takie proste. W tym przypadku lepiej poprosić lekarza o zastrzyki hormonalne robione raz na trzy miesiące lub o zastosowanie wkładki domacicznej.
Zostaw komentarz