Coraz większa świadomość dotycząca profilaktyki i higieny jamy ustnej oraz długie kolejki do gabinetów dentystycznych sprawiają, że zęby coraz częściej leczymy prywatnie. Skutkiem tego wzrasta rentowność klinik stomatologicznych oferujących leczenie poza NFZ Często są to bardzo nowoczesne gabinety z wysoko wykwalifikowanym personelem. Mimo że za leczenie w takich miejscach przychodzi słono zapłacić, chętnych nie brakuje. Polakom coraz częściej zależy na szybkich i nowoczesnych terapiach, a ich koszt ma drugorzędne znaczenie. Dzięki temu prywatna klinika dentystyczna to dziś świetna inwestycja.
Jakie warunki trzeba spełnić, by ją założyć? I czy może to zrobić tylko lekarz? Dowiedzmy się.
Na co zwrócić uwagę, planując gabinet dentystyczny?
W czasach, gdy coraz więcej Polaków rezygnuje z długich kolejek na rzecz prywatnej opieki dentystycznej, klinika tego typu może okazać się zyskownym biznesem. Co ważne, już na etapie biznesplanu należy dokładnie obliczyć koszty specjalistycznego sprzętu. W odpowiednim miejscu szybko zwróci się jednak nawet spora inwestycja.
Wybór sprzętu łączy się oczywiście z zakresem usług, jakie chcemy świadczyć w naszym gabinecie. Klinika dentystyczna może zajmować się między innymi protetyką, czyli usuwaniem ubytków, profilaktyką stomatologiczną lub wykonywać zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej.
Co ważne gabinet dentystyczny może założyć nie tylko lekarz stomatolog. Jeśli jednak robi to osoba o innym wykształceniu, niezbędne jest utworzenie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (NZOZ). Dopiero w ramach tego podmiotu może ona zatrudniać lekarzy specjalistów. Oni sami mogą wykonywać swój zawód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub indywidualnej albo grupowej praktyki czy spółki.
Klinika stomatologiczna – poznaj konkretne wymagania
W przypadku gabinetów dentystycznych niezwykle ważne są odpowiednio wyposażone pomieszczenia oraz doświadczona i wykwalifikowana kadra. Znalezienie lokalu spełniającego wymogi sanitarne i kupienie odpowiedniego sprzętu to podstawa. Stoi ono zarówno przed lekarzami chcącymi założyć praktykę, jak i szefami nowych klinik. Ci ostatni muszą też zatrudnić odpowiednią kadrę. Aby uzyskać zezwolenie z izby lekarskiej, każdy nowy specjalista musi dostarczyć dokumenty potwierdzające prawo do wykonywania zawodu.
Zarówno w przypadku jednoosobowych praktyk, jak i spółek bardzo ważne jest też odpowiednie ubezpieczenie z zakresu odpowiedzialności cywilnej. W przypadku ośrodków zdrowia i działalności lekarskiej jest ono obowiązkowe.
Jak już wspominaliśmy, odpowiednia lokalizacja jest kluczowa dla sukcesu całej inwestycji. W przypadku gabinetu dentystycznego trzeba go jednak również właściwie wyposażyć. Sprzęt dla nowoczesnej kliniki to wydatek rzędu nawet 100 tysięcy złotych. Może się on jednak szybko zwrócić. Szczególnie w sytuacji, gdy myślimy o założeniu gabinetu w dużym mieście. Jakość usług dentystycznych ma tam niebagatelne znaczenie, a wysokiej klasy specjaliści szybko zyskują renomę oraz klientów.
Zostaw komentarz