Dziś, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Już po raz 11 na całym świecie zwraca się uwagę na niebezpieczeństwa płynące z chorób nowotworowych.
Pomysł utworzenia Światowego Dnia Walki z Rakiem narodził się w 2000 roku. Inicjatorami wydarzenia była Francja i UNESCO – organizatorzy Światowego Szczytu do Walki z Rakiem. 11 lat temu w związku ze Szczytem podpisano Kartę Paryską. Wszystkie kraje, które złożyły na niej swój podpis zobligowały się do wprowadzenia programów profilaktycznych i priorytetowego traktowania leczenia chorób nowotworowych. Od 6 lat organizacją Światowego Dnia Walki z Rakiem zajmuje się Międzynarodowa Unia do Walki z Rakiem.
W związku z tym co roku od 2008 r., w Polsce 4 lub 5 lutego odbywa się Dzień Otwartych Drzwi. Akcja ma na celu przyciągnięcie jak największej liczby chętnych do poddania się bezpłatnym badaniom. Oddziały onkologiczne w całej Polsce przyjmują w tym dniu na badania mammograficzne i cytologiczne. Odbywa się też szeroko zakrojona akcja informacyjna im uświadamiająca na temat profilaktyki nowotworowej oraz zasad zdrowego trybu życia.
Takie badania mają ogromne znaczenie. Pozwalają na szybkie wykrycie niebezpieczeństwa i wczesne postawienie diagnozy. Dzięki temu są większe szanse na przezwyciężenie choroby. Udaje się to, jeśli leczenie rozpoczyna się jeszcze w niezaawansowanym stadium problemu. Uświadamianie zagrożeń jest bardzo ważne, ponieważ wiele osób często ignoruje sygnały ostrzegawcze.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ok. 30 proc. przypadków zachorowania na raka, można by zapobiec, dzięki wyeliminowaniu głównych czynników ryzyka:
- palenia papierosów,
- nadwagi lub otyłości,
- złej diety,
- spożywania alkoholu.
Najwięcej przypadków zachorowań na raka dotyka płuca, żołądek, piersi i wątrobę. Śmierć spowodowana chorobą nowotworową stanowi ok. 15 proc. wszystkich zgonów na świecie.
Zostaw komentarz