Choroby żył są coraz częstsze. Przyczyny to najczęściej brak ruchu, ciąża, leczenie hormonalne i genetycznie uwarunkowane skłonności.
Jednostronne obciążanie nóg poprzez np. stojącą pracę oznacza olbrzymie obciążenie dla systemu żylnego. Następstwem tego są z reguły zmęczone, ciężkie, opuchnięte, nieraz dotkliwie bolesne nogi. Aby do tego nie dochodziło, powinniśmy pamiętać o profilaktyce.
Zaburzona funkcja
Wielu ludzi uważa, iż żylaki są tylko problemem kosmetycznym, tymczasem już przy nieznacznie widocznych zmianach, funkcja żył jest zaburzona. Konsekwencją tych zmian mogą być obrzęki, zapalenia żył, a nawet niebezpieczna zakrzepica żył głębokich, która w zaawansowanym stadium może prowadzić do owrzodzenia podudzi.
Przy zaburzeniu funkcji żył mamy do czynienia z bardzo poważnym schorzeniem. Przebarwienia skóry, obrzęki goleni, ból nóg określamy mianem zespołu pozakrzepowego. Dwa pierwsze objawy występują u około 11 proc. populacji, owrzodzenia zdarzają się w 1 proc. u osób do 70. roku życia i w 3 proc. u ludzi starszych.
Leczniczy ucisk
Podstawą profilaktyki i leczenia zmian żylakowych jest leczenie pończochami uciskowymi (kompresoterapia czyli leczenie ściśle zewnętrzne, w postaci przeciwżylakowych pończoch i rajstop). Na rynku dostępne są bardzo nowoczesne wyroby uciskowe, które kompresoterapię uczyniły wręcz przyjemną.
Z uwagi na to, że są wykonane ze znakomitych tkanin nie można ich odróżnić od eleganckich, grubszych rajstop. Mimo eleganckiego wyglądu, pończochy te spełniają w pełni funkcję leczniczą, zarówno pierwszej jak i drugiej klasy uciskowej.
Zostaw komentarz