Dla wielu osób zakup własnego mieszkania jest jednym z ważniejszych życiowych celów. Jest to jednak duża inwestycja, wiążąca się z szeregiem formalności, o których trzeba pamiętać i cały proces może wydawać się bardzo trudny, jeśli ktoś przechodzi tę drogę po raz pierwszy. Jak wygląda proces zakupu mieszkania krok po kroku?
Niektórzy, chociaż marzą o własnym mieszkaniu, odkładają decyzję o zakupie ze względu na niepewność i obawy, jakie budzi taka inwestycja. Jest to duży wydatek, a jeśli zakup finansowany ma być kredytem hipotecznym, to trzeba się też liczyć z szeregiem dodatkowych formalności. Pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć, dotyczy tego, czy chcemy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Część formalności wygląda podobnie, niezależnie od tego, jakie mieszkanie wybierzemy.
Ci, którzy chcą jak najszybciej zamieszkać „na swoim” bez konieczności czekania na odbiór inwestycji i wykańczania mieszkania, decydują się na nieruchomość z rynku wtórnego. Ofert można szukać samodzielnie, np. w Internecie lub zwrócić się do agencji nieruchomości. Po znalezieniu oferty, która nam odpowiada, obejrzeniu mieszkania i ustaleniu ze sprzedającym ostatecznej ceny, można przejść do formalności związanych z zakupem. Zacząć należy od umowy przedwstępnej, która określa cenę i termin nabycia mieszkania. Zwykle w umowie uwzględnia się zadatek lub zaliczkę w wysokości co najmniej 10 proc. ceny sprzedaży, jednak kwota ustalana jest dowolnie pomiędzy stronami. Umowy tej nie trzeba podpisywać u notariusza, chociaż jest to rozwiązanie bezpieczniejsze. Umowa przedwstępna stanowi zobowiązanie stron do zawarcia umowy sprzedaży w późniejszym czasie, np. po uzyskaniu przez kupującego kredytu hipotecznego. Jeśli mieszkanie ma zostać kupione za gotówkę, ten etap można pominąć i od razu umówić się do notariusza na podpisanie umowy sprzedaży (ma ona formę aktu notarialnego).
Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego zwykle mija więcej czasu, zanim można się będzie do niego wprowadzić, gdyż często nieruchomość kupuje się jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Na początku podpisuje się umowę deweloperską, która opisuje m.in. cechy mieszkania, cenę, termin zakończenia inwestycji, sposób i standard wykończenia. Po zakończeniu inwestycji odbywa się odbiór nieruchomości, w trakcie którego należy dokładnie sprawdzić stan mieszkania i zgodność z zapisami umowy deweloperskiej. Jest to czas na zgłoszenie deweloperowi ewentualnych uwag i usterek. Warto zaangażować do odbioru mieszkania osobę, która zajmuje się tym profesjonalnie, aby mieć pewność, że czegoś nie pominęliśmy. Po odbiorze mieszkania przez nabywcę przychodzi czas na podpisanie aktu notarialnego, na podstawie którego następuje przeniesienie prawa własności mieszkania. Notariusza zwykle umawia deweloper. Przekazanie kluczy następuje zazwyczaj po uregulowaniu całej należności.
Gdy zakup nieruchomości jest już sfinalizowany, trzeba jeszcze pamiętać o konieczności aktualizacji wpisów w księdze wieczystej. Należy także podpisać umowy z dostawcami mediów takich jak prąd, gaz, telewizja, Internet i skontaktować się ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową. W urzędzie miasta lub gminy złożyć trzeba deklarację w sprawie podatku od nieruchomości.
Zostaw komentarz