Na ostatnim posiedzeniu sejmu posłowie zdecydowali o zmianach dotyczących zasad udzielania kredytu 2%. Nowelizacja dotyczy norm, do jakich trzeba się stosować przy udzielaniu gwarancji przez Skarb Państwa. Zmiany dotyczą też wielu innych przepisów. Jednak najwięcej emocji wywołują oczywiście te dotyczące Bezpiecznego Kredytu 2%. Nowe regulacje trafią teraz do senatu. Co konkretnie się zmieni?
Najnowsze zmiany w BK 2%
Kredytu na preferencyjnych warunkach nie dostanie osoba, która zaciągnęła inny kredyt hipoteczny na budowę domu. Między innymi o tej zmianie zdecydowali posłowie pod koniec swojej obecnej kadencji. Ważny warunek, który trzeba spełnić, to brak zaciągniętego innego kredytu hipotecznego. Nie można spłacać zobowiązania, które posłużyło nam do kupna mieszkania lub domu, dotyczy to również jego budowy. Prawo do kredytu będzie nam przysługiwało, jeśli inna umowa kredytowa zostanie rozwiązana przed uruchomieniem środków z BK 2%. Zmieniają się też zasady, które określają na co możemy przeznaczyć środki z kredytu. Można je wydać na zakup prawa do własności mieszkania lub domu. Z kredytu BK 2% z powodzeniem sfinansujemy też kupno lub wykończenie domu.
W ustawie istnieją jednak również pewne ograniczenia. Środków uzyskanych z programu nie można wydać na część udziałów w prawie własności do mieszkania lub domu. Szczegół ten się zmienia. Przy pomocy BK 2% można kupić tylko część nieruchomości pod warunkiem, że posiada już część udziałów w tej konkretnej nieruchomości. Prawa te mógł uzyskać prawem dziedziczenia lub darowizny, nie zmienia to jego możliwości jako beneficjenta programu BK 2%.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zmianie. Osoby ubiegające się o kredyt ze wsparciem państwa obowiązuje kryterium wieku. Może się o niego starać osoba, która nie ukończyła 45 roku życia. Nowelizacja ustawy przewiduje jednak pewien wyjątek od tej reguły. Jeśli wnioskodawca wynajmuje mieszkanie, które chce kupić ze środków z BK 2%, to przy rozpatrywaniu wniosku jest brany pod uwagę jej wiek w momencie podpisywania umowy z rentierem. W praktyce otwiera to drogę do taniego kredytu najemcom, który wcześniej nie spełniali kryteriów wiekowych ustalonych w programie.
Analitycy oceniają, że zmiany wprowadzone przez posłów poszerzają grono osób, które mogą ubiegać się o kredyt ze stałą ratą. Nowelizacja jest nastawiona na potrzeby kredytobiorców i sprawia, że warunki, jakie muszą spełnić są łagodniejsze. Wszystko to ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań w naszym kraju, głównie dla osób młodych.
Zostaw komentarz